Blog

Czym się kierować wybierając blat do kuchni?

Wrzesień 30, 2021

Blat to element, który najczęściej na końcu dopasowujemy do kuchennej aranżacji. Kluczową rolę odgrywa zatem jego kolor. W większości przypadków najlepszą opcją będzie blat kontrastujący z kuchennymi meblami. I tak na przykład do klasycznych białych mebli świetnie pasują blaty ciemne. Mogą być brązowe, ale jeśli lubimy nieco odważniejsze połączenia, to czerń doda naszej kuchni charakteru. Blat biały albo jasnoszary dobrze dopasuje się natomiast do ciemnych frontów.

Poza kolorem, liczy się deseń. Może być stonowany albo wzorzysty. Na który się zdecydować? To oczywiście zależy od gustu, ale także od innych elementów wykończenia kuchni. Jeżeli na przykład na podłodze mamy kafelki z rzucającym się w oczy wzorem, pozostańmy przy blacie stonowanym.

Rodzaje blatów kuchennych

Co jeszcze może mieć znaczenie przy dobieraniu blatu do naszych mebli kuchennych? Cena. Ta zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału wykonano blat.

Blaty laminowane – z płyty wiórowej, pokrytej specjalną powłoką. Największym atutem jest tu właśnie niska cena. Nie oznacza to jednak, że taki blat źle wygląda i nie spełnia swojej roli. Z łatwością dobierzemy blat laminowany pasujący do naszego gustu oraz do stylu naszej kuchni. Blaty te są stosunkowo wytrzymałe, nie należy jednak stawiać na nich gorących garnków. Za to z łatwością je wyczyścimy.

Blaty drewniane – droższe, ale bardziej eleganckie. Mogą być lite albo klejone z kawałków, jedne i drugie mogą się podobać. Łatwo je jednak poplamić i są wrażliwe na wilgoć, dlatego wymagają starannej pielęgnacji, na przykład z użyciem specjalnych olejów.

Blaty kamienne – wiele osób może odstraszyć wysoka cena, ale jeśli gotowi jesteśmy na wydatki i cenimy meble z charakterem, będzie to świetna opcja. Poza niezrównanymi walorami estetycznymi, kamienne blaty charakteryzują się również tym, że są twarde i wytrzymałe… jak kamień. Posłużą nam przez wiele, wiele lat, ale podobnie jak w przypadku tych drewnianych, musimy o nie zadbać.

Wróć