Blog

Jak urządzić jadalnię?

Wrzesień 27, 2021

Rozważania o aranżacji jadalni warto zacząć od tego, że dziś bardzo rzadko mamy do czynienia z całkowicie oddzielonym pomieszczeniem jadalnym. Obszar nazywany jadalnią najczęściej połączony jest albo z kuchnią, albo z pokojem dziennym, albo z jednym i drugim.

Jadalnia przy kuchni to dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Młodsi domownicy mogą bawić się przy stole albo odrabiać lekcje, podczas gdy rodzic gotuje. Taki układ ułatwia również donoszenie jedzenia i sprzątanie po posiłku. Jadalnia połączona z pokojem dziennym to natomiast doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią urządzać imprezy. To połączenie daje dużo miejsca na przyjmowanie gości.

Przystępując do urządzania jadalni, musimy mieć na uwadze odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Ilu mamy domowników? Czy są wśród nich dzieci? Ilu gości mamy w zwyczaju przyjmować i jak często to robimy? Czy stół w jadalni pełnił będzie także dodatkowe funkcje – na przykład biurka do pracy z laptopem?

Jak wybrać meble do jadalni?

Przejdźmy do konkretów. Co jest najważniejsze w jadalni? Oczywiście stół i krzesła. Ale blisko szczytu tej listy należałoby również umieścić oświetlenie. Nie przesadzajmy z jego mocą i uwzględnijmy to, ile naturalnego światła wpada do jadalni za dnia.

Wracając jednak do stołu i krzeseł. Rozmiar dopasowujemy do tego, ile osób będzie przy nim siedzieć. Każdy powinien mieć dla siebie przynajmniej 60 cm blatu. Pamiętajmy również, że nie możemy na siłę wciskać zbyt dużego stołu w zbyt małą przestrzeń. Za plecami siedzących powinno być minimum 70 cm wolnego miejsca, a jeżeli są tam meble kuchenne, to jeszcze więcej. Przy wyborze krzeseł weźmy natomiast pod uwagę to, czy siedzieć będą na nich dzieci albo osoby starsze.

A co ze stylem? Jeżeli jadalnia połączona jest z innym pomieszczeniem, musi dobrze się z nim komponować. Na przykład do surowej i minimalistycznej kuchni nie będą pasowały meble i żyrandole pełne zdobień. Za to proste, drewniane meble dopasują się niemal do wszystkiego.

Wróć