Blog

Jak urządzić z pomysłem małą kuchnię?

Styczeń 25, 2021

Mała kuchnia to nie lada wyzwanie projektowe. Stworzenie funkcjonalnego wnętrza, które jest jednocześnie miejscem do gotowania, przechowywania rzeczy i jedzenia, wymaga dużej wyobraźni i sprytu. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę urządzając małą kuchnię i jakich błędów nie popełniać.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Odpowiedni dobór mebli na wymiar zapewnia dużo dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Blendery, duże garnki, środki czystości, dodatkowe naczynia – to rzeczy, które możesz umieścić w wyższych szafkach, aby zwolnić miejsce na blacie lub na niższych półkach, na których przechowujesz codzienne przedmioty. W małej kuchni liczy się każdy centymetr. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto przeanalizować różne układy. W pierwszej kolejności sprawdź, czy każda szuflada otworzy się do pełnego wysunięcia. Zweryfikuj również odległości między różnymi stanowiskami pracy, a w razie potrzeby dostosuj wysokość szafek.

Sprzęt AGD do zabudowy

Na niewielkiej powierzchni nawet standardowa lodówka zdominuje „krajobraz” kuchni, dlatego warto rozważyć ukrycie jej za frontem szafki, który pasuje do reszty zabudowy. To samo dotyczy pozostałych urządzeń – piekarnik do zabudowy na wysokości blatu będzie wyglądał znacznie schludniej niż piec wolnostojący. Jeśli planujesz wbudować kuchenkę mikrofalową, umieść ją powyżej linii pionowej, a nad nią dodaj kolejną szafkę na rzadziej używane przedmioty.

Zasada złotego trójkąta

Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, przygotowywanie jedzenia wymaga stałej i powtarzalnej sekwencji ruchów. Najpierw wyjmujesz jedzenie z lodówki, potem myjesz, w razie potrzeby obierasz i siekasz, a na koniec gotujesz. Co za tym idzie, przechodzisz między lodówką a szafkami, zlewem i koszem na śmieci, a także płytą grzejną i piekarnikiem. Dobrze, aby wszystkie te miejsca zaaranżować tak, aby cały proces przebiegał bezproblemowo. Co ważne, między nimi zawsze powinien znajdować się blat, na którym produkty mogą poczekać do kolejnych etapów obróbki.

Wykorzystanie miejsc niewidocznych

Nie da się rozciągnąć powierzchni wewnętrznej pomieszczenia, ale można ją wykorzystać w niepozorny sposób. Jeśli masz okno w małej kuchni, parapet może stanowić przedłużenie blatu. Z kolei zamknięte półki pomogą ukryć przedmioty, których nie używasz regularnie, a otwarte pozwolą wyeksponować najważniejsze elementy ceramiczne lub ulubioną kawę.

Wróć