Blog

Kiedy warto postawić na kuchnie w stylu klasycznym?

Lipiec 8, 2021

Kuchnia to serce każdego domu. Nie ma przesady w tym stwierdzeniu, ponieważ faktycznie w kuchni spędzamy mnóstwo czasu. Jest to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, rozmawiamy z członkami rodziny, a nawet przyjmujemy gości. Właśnie dlatego chcemy, aby kuchnia była zarówno praktyczna, jak i reprezentacyjna. Tylko czy da się te dwa elementy połączyć? Oczywiście, że tak, a świetnym tego przykładem jest kuchnia w stylu klasycznym. Kiedy warto na ten styl postawić?

Kuchnia w stylu klasycznym, czyli jaka?

Pojęcie stylu klasycznego w kuchni bywa często mylone z nudą i monotonią. Jest to jednak całkowicie błędne przekonanie. Kuchnia w stylu klasycznym to raczej dążenie do pełnej harmonii i uporządkowania. Po prostu w stylu klasycznym nie ma właściwie rzeczy przypadkowych, wszystko jest zaplanowane i dokładnie w tym miejscu, gdzie być powinno. Wszystko będzie też stonowane, a elementy dekoracyjne mogą być mocne, ale ograniczone do minimum. Często jest to jeden specjalnie dobrany element, który będzie w centrum uwagi. Cała reszta to spokojne i praktyczne elementy, pasujące do całej wizji kuchni.

Inną cechą stylu klasycznego jest użycie najlepszej jakości materiałów i urządzeń. W kuchni takiej nie będzie eksperymentów czy nowinek technologicznych, za to możemy być pewni, że wszystko, co tam znajdziemy, będzie sprawdzone i najlepsze w swojej klasie. I jeszcze jedna ważna sprawa. Styl klasyczny nie lubi tandety i kiczu. Preferuje raczej konkretyzm i prostotę.

Kiedy stawiamy na styl klasyczny w kuchni?

To wszystko, co opisaliśmy wyżej, już trochę pokazuje, kiedy możemy zdecydować się na styl klasyczny. Jeśli jesteśmy osobami poukładanymi, a do tego lubimy porządek, praktyczność i harmonię to styl klasyczny jest czymś idealnym dla nas. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, gdy cenimy rzeczy sprawdzone i porządne a niekoniecznie lubimy eksperymentować.

Z drugiej strony, jeśli lubimy gadżety, bibeloty albo dużo dodatków to lepiej postawić na inny styl w swojej kuchni. W końcu do wyboru jest bardzo dużo opcji dotyczących tego, jak nasza kuchnia ma wyglądać.

Jakby nie było, warto zastanowić się nad tym, jaką stylistykę lubimy i czego oczekujemy od swojego domu czy mieszkania. W końcu to właśnie my będziemy spędzać tam najwięcej czasu.

Wróć