Blog

Za i przeciw wyspom kuchennym

Listopad 4, 2022

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedni rozkład kuchni jest niezwykle ważny. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym miejscu przygotowuje się posiłki każdego dnia, zdecydowanie warto dobrze przemyśleć całą aranżację. Istotne jest bowiem nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne wykończenie. Od wielu lat bardzo popularne jest montowanie tzw. wysp kuchennych. Mają one jednak zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników.

Jakie są zalety wyspy kuchennej?

Na samym wstępie warto rozpocząć od superlatywów. Wyspa kuchenna jest przede wszystkim bardzo praktyczna. Sprawdza się w szczególności w przypadku aneksu, ponieważ nienachlanie odgradza od siebie oba pomieszczenia. Co więcej, stanowi ona zarazem dodatkowe miejsce robocze, a także przestrzeń do przechowywania akcesoriów kuchennych.

Trzeba mieć na uwadze, że wyspa kuchenna może pełnić także dodatkową funkcję. Wystarczy bowiem dostawić do niej wysokie krzesła, czyli tzw. hokery, aby stała się podwyższanym stołem. Wówczas domownicy zyskują przestrzeń do spożywania wspólnych posiłków czy towarzyszenia osobie gotującej. Tworząc kuchnie na zamówienie we Wrocławiu i okolicach, często słyszymy od naszych klientów, że chętniej używają wyspy, niż standardowego stołu.

Jakie są wady wyspy kuchennej?

Wyspy kuchenne, tak samo, jak wszystko inne, oczywiście nie są pozbawione wad. Przede wszystkim trudno zaaranżować ją w niewielkich wnętrzach, gdzie kluczową rolę odgrywa oszczędność miejsca. Jeżeli kuchnia jest wyjątkowo mała, montaż wyspy może okazać się wręcz niemożliwy lub zwyczajnie niepraktyczny. Niestety zajmuje ona stosunkowo dużo przestrzeni, a więc i w zamkniętej kuchni może się zupełnie nie sprawdzić.

Podsumowując, trzeba obiektywnie stwierdzić, że wyspa kuchenna to świetny element wystroju większych pomieszczeń. Dotyczy to w szczególności wnętrz otwartych, czyli tzw. aneksów. W małych kuchniach będzie ona jednak niefunkcjonalna. Jeżeli chcesz zamówić wyspę kuchenną, zapraszamy Cię do bezpośredniego kontaktu.

Wróć