Blog

Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Wrzesień 29, 2021

Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Przede wszystkim – funkcjonalna i ergonomiczna. A zatem urządzona w taki sposób, aby gotowanie w niej było jak najwygodniejsze. Nie ma mowy o przypadkowym ustawianiu mebli i urządzeń AGD. Udogodnienia dla gotującego, ciąg technologiczny, łatwe poruszanie się pomiędzy sprzętami, wystarczająco duża powierzchnia blatów – oto kluczowe elementy. Przy tym, istotne jest nie tylko rozplanowanie wszystkiego w poziomie, ale także w pionie. Czyli, na przykład, piekarnik na wysokości oczu, na dole zaś rzeczy, po które nie będziemy schylać się zbyt często.

Z funkcjonalnością związana jest druga kluczowa cecha nowoczesnej kuchni, czyli dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Do trybu życia i kulinarnych zwyczajów domowników, do ich liczby, ich wzrostu, no i oczywiście – do ich gustu. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie ma najmniejszych problemów z kupowaniem mebli kuchennych na wymiar.

Nowoczesna kuchnia to także kuchnia wyposażona w nowoczesny sprzęt. W ekspres, który zmieli ziarna i przyrządzi nam ulubiony rodzaj kawy. W małe AGD wspierające nas podczas przygotowywania najbardziej wymyślnych potraw. Pojemną i elegancką lodówkę, która wyspie nam lód do drinka i przypomni o zakupach.

Jaka jeszcze jest nowoczesna kuchnia? Wszędzie tam, gdzie to możliwe, jak najbardziej otwarta. Z taką samą posadzką jak w strefie dziennej, od której oddziela ją wyspa albo półwysep. Ewentualnie, w mniejszych wnętrzach, stół jadalny, który w razie potrzeby posłuży gotującym za dodatkowy blat.

Nie zapominajmy również o tym, że nowoczesna kuchnia musi mieć styl. Funkcjonalność to nie wszystko. Do nowoczesnej kuchnia pasuje minimalizm, nie wypełniajmy jej więc ozdobami. Chociaż z drugiej strony – nie popadajmy także w sztuczną sterylność. Na pewno pasować będą jasne fronty, proste uchwyty, wysoka zabudowa, dużo połysku i dużo światła. W takiej kuchni chętnie będziemy przebywać, gotować i z ogromną satysfakcją zaprezentujemy ją naszym gościom.

Wróć